Strona kontaktu drogowego (2023)

Światłowód i moje uprawnienia

Co to jest włókno?

Jest to bardzo cienka szklana nić, która przewodzi światło i służy do transmisji danych. Światłowód zapewnia znacznie szybsze połączenie niż historyczna sieć miedziana (technologia ADSL).

Jakie jest zastosowanie światłowodu w moim domu?

Światłowód umożliwia bardzo szybkie połączenie. Oferuje wiele zalet:

  • duży komfort przeglądania Internetu dzięki zwielokrotnionej prędkości
  • jednoczesne korzystanie z internetu, smartfona, tabletu, telewizji HD, gier wideo bez problemów z odbiorem i spowolnieniem
  • duża szybkość i łatwość pobierania / wysyłania dużych plików / itp.

Ta łatwość dostępu do usług jest coraz bardziej pożądana. Jest to szczególnie interesujące:

  • w nowym mieszkaniu(wynajem / sprzedaż / zakup): bardzo szybkie łącze zwiększa Twoje atuty, ponieważ jest często poszukiwane przez przyszłych lokatorów.
  • w planie zawodowym: dzięki płynności telepracy różne usługi komunikacji zdalnej (skype itp.)
  • Na osobistych planach: dla ułatwienia dostępu do przyszłych usług jutra (utrzymanie w domu, kształcenie ustawiczne, hospitalizacja w domu itp.).

Którzy operatorzy wdrażają światłowody we Francji metropolitalnej?

Dla bardzo gęstego obszaru Lille i Mons-en-Baroeul panuje wolna konkurencja w budowie sieci. Na pozostałych obszarach terytorium za budowę sieci dla wszystkich operatorów komercyjnych odpowiada jeden operator.

Strona kontaktu drogowego (1)

Co oznacza „kwalifikowalność mojego zakwaterowania / siedziby firmy”?

Kwalifikacja lokalu mieszkalnego lub użytkowego odpowiada możliwości podłączenia budynku do światłowodu „ogólnodostępnego” z co najmniej jednym ISP.

Skąd mam wiedzieć, czy moje zakwaterowanie kwalifikuje się?

Musisz najpierw poznać operatora-wdrożeniowca, który działa w Twojej gminie.

Aby to zrobić, zapoznaj się z powyższą mapą (Którzy operatorzy wdrażają światłowody we Francji metropolitalnej?).

W zależności od operatora-wdrażacza możesz połączyć się z następującymi witrynami, aby sprawdzić status kwalifikowalności swojego zakwaterowania:

Jak wygląda punkt rozgałęzienia? Jaka jest jego rola?

Sprzęt ma postać pudełka o wymiarach około 20 cm na 20 cm. Jest instalowany przez operatora-wdrożeniowca.

Po zainstalowaniu sprzęt ten jest dostępny dla wszystkich dostawców usług internetowych w celu budowy ostatecznego połączenia światłowodowego. Skrzynki rozmieszczone są w taki sposób, aby były stale dostępne (7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę).

Aby dowiedzieć się więcej o punktach przyłączeniowych, istnieje kilka sposobów na zakwalifikowanie mieszkania poprzez zainstalowanie punktu przyłączeniowego:

  • napowietrzne: mocowane do słupów Enedis (ex ERDF) lub słupów France-Telecom / Orange
  • antena: bezpośrednio na elewacjach budynków (wszystkie rodzaje zabudowy: domy jednorodzinne, apartamentowce)
  • na poziomie podestów na kondygnację: wewnątrz budynków mieszkalnych
  • pod ziemią w komorach przyłączeniowych pod przestrzenią publiczną.

Mój sąsiad ma punkt podłączenia na swojej elewacji. Czy powinienem zainstalować taki w moim domu?

Niekoniecznie. Punkt przyłączeniowy obsługuje od 6 do 12 adresów światłowodowych: zarówno lokali mieszkalnych, jak i firmowych.
Operator-wdrożeniowiec określa liczbę i lokalizacje potrzebne do pokrycia wszystkich terenów gminy.

Dlaczego jestem proszony o podpisanie umowy o użytkowanie mojego prywatnego majątku?

Aby zakwalifikować Twój dom lub lokal biznesowy oraz lokale w Twojej okolicy, operator wdrażający musi najpierw uzyskać zgodę właścicieli na przyszłą instalację sprzętu (punkty przyłączeniowe).

Upoważnienie to ma formę umowy najmu. Powstają 2 scenariusze:

Do budynków mieszkalnych

Współwłaściciele budynku zbiorowego muszą w ramach swojego walnego zgromadzenia podjąć decyzję o uzgodnieniu z operatorem-wykonawcą okablowania budynku (wyposażenie budynku do podestu). umowy określiły już sposób wyposażenia ich floty.

Aktualności prawne - Syndyk współwłasności:Gdy wniosek o przyłączenie do sieci światłowodowej składa właściciel lub najemca lokalu mieszkalnego, konsorcjum współwłaścicieli nie może sprzeciwić się temu bez ważnego i uzasadnionego powodu. Temat: budynek zbiorowy musi posiadać odpowiednie urządzenia recepcyjne w częściach wspólnych.
Ref. : USTAWA nr 2016-1321 z 07.10.2016 dla Republiki cyfrowej

Dla poszczególnych właściwości

Wnioski o zezwolenie mogą być wymagane od niektórych właścicieli w celu zainstalowania sprzętu na elewacji mieszkania.

Wiedzieć: Nie wszyscy właściciele będą systematycznie zabiegani, ponieważ jedno urządzenie może dostarczyć od 6 do 12 adresów. Im szybciej wydawane są pozwolenia, tym szybciej prace zostaną wykonane, a mieszkania staną się kwalifikowane.

Aktualizacja prawna – służebność na elewacji budynku: Ustanowiono służebność kabla światłowodowego, aby umożliwić instalację i eksploatację tej nowej sieci na prywatnych posesjach. W tym: elewacje od strony drogi publicznej.
Ref. : artykuł L.48 Kodeksu pocztowego i łączności elektronicznej.

RADA :jeśli jesteś właścicielem, zachowaj kopię umowy. Zostanie to przekazane w przypadku sprzedaży nieruchomości lub podczas prac wymagających modyfikacji instalacji sprzętu światłowodowego.

Czy zbudowanie gniazda światłowodowego powoduje zniknięcie gniazda telefonicznego?

Nie, chodzi o zainstalowanie nowego gniazda równolegle do gniazd na miejscu. Technik dostawcy usług internetowych nie może zatem zgodnie z prawem modyfikować ani usuwać sieci miedzianej.

Przybycie światłowodu pod mój adres

Kiedy zakończy się budowa sieci światłowodowej na terenie MEL?

Celem operatorów infrastruktury Orange i Xp Fiber jest zbliżenie się jak najbliżej 100% kwalifikowalności światłowodów do końca 2022 r., z wyłączeniem Lille i Mons-en-Barœul, dla których nie ma daty zakończenia prac wymaganej przez państwo .

Czy mogę skontaktować się z moim operatorem infrastruktury (Orange, Xp fibre, Cap Fibre) w celu uzyskania informacji o terminie przybycia światłowodu?

Nie dla Orange i Xp Fibre, operatorów z prywatnymi inwestycjami. Ta infrastruktura i niekomercyjni operatorzy nie mają żadnych powiązań z osobami fizycznymi, a przede wszystkim informacje te nie mogą zostać Ci zgodnie z prawem przekazane.

Operator infrastruktury telekomunikacyjnej buduje sieć dla wszystkich operatorów. Ten operator infrastruktury informuje ARCEP, Urząd Regulacji Komunikacji Elektronicznej i Poczty, „policjanta telekomunikacyjnego”, o kwalifikowalności adresów. Z kolei ARCEP informuje jednocześnie wszystkich operatorów komercyjnych, mając na uwadze poszanowanie konkurencji. Mogą następnie zająć pozycję na rynku światłowodów, jeśli chcą.

Aby to zrobić, muszą podpisać umowę z Orange lub Xp Fiber, aby móc korzystać z sieci. Zasada jest identyczna jak w przypadku adsl: właściciel sieci, Orange lub XP Fiber na naszym terytorium MEL, kilku „dystrybutorów” zwanych dostawcami usług internetowych lub operatorami komercyjnymi.

Ta zasada budowy sieci światłowodowej jest identyczna dla wszystkich gmin MEL z wyjątkiem Lille, gmin stowarzyszonych i Mons-en-Barœul. Te ostatnie zostały sklasyfikowane w strefie bardzo gęstej (ZTD), a 93 inne gminy MEL w strefie mniej gęstej (ZMD) (patrz pytanie Mieszkam w Lille/Mons-en-Barœul).

Mieszkam w Lille/Mons-en-Barœul. Czy możesz mi powiedzieć, kiedy światłowód połączy mój dom?

W ramach regulacyjnych Wdrażanie sieci łączności elektronicznej nie jest już usługą publiczną. Ani MEL, ani gminy nie są właścicielami projektu. Plan bardzo dużych prędkości dla Francji zachował pierwszeństwo inwestycji prywatnych dla 85 gmin w MEL. Tylko 10 gmin jest objętych inwestycjami publicznymi z inicjatywy regionalnego związku mieszanego światłowodów 59/62, który zlecił tę misję firmie Cap Fibre (patrz mapa).

Miasta Mons-en-Barœul i Lille oraz powiązane z nimi gminy zostały sklasyfikowane przez państwo jako strefy bardzo gęste. Konkretnie oznacza to, że wszyscy operatorzy telekomunikacyjni mogą inwestować i budować swoją sieć światłowodową z własnych środków. Zbudowany na zasadzie wolnej konkurencji, żadne informacje nie są ujawniane. Stan nie narzucił żadnego harmonogramu ukończenia.

Nie ma narzędzia przewidywania kwalifikowalności. Musisz śledzić swoje uprawnienia na stronach internetowych różnych operatorów komercyjnych.

Abonament na ofertę światłowodową

Jak mogę zapisać się na ofertę światłowodową?

Proces zapisania się do oferty światłowodowej jest osobistym wyborem. Aby być wyposażonym, musisz wykupić abonament światłowodowy u wybranego dostawcy usług internetowych: bezpośrednio online lub w biurze sprzedaży.

Radzimy zapoznać się z dostępnymi ofertami. Komercyjne warunki abonamentu i przyłączenia do światłowodu są w rzeczywistości specyficzną strategią każdego dostawcy dostępu do Internetu.

Czy mam obowiązek zapisać się na ofertę światłowodową?

Abonament na abonament światłowodowy nie jest obowiązkowy. Proces jest rzeczywiście osobistym wyborem. Dobrze wiedzieć !

Sieć jest udostępniana wszystkim dostawcom usług internetowych (ISP). Jednak dostawcy usług internetowych nie są zobowiązani do oferowania światłowodowego rozwiązania abonamentowego.

Pamiętaj, aby zapytać różnych operatorów.

Jak powstaje moje połączenie światłowodowe?

Uprzednie wykupienie abonamentu światłowodowego u ISP jest warunkiem koniecznym do budowy ostatecznego łącza w Twoim domu lub lokalu użytkowym.

Po wykupieniu abonamentu technik dostawcy usług internetowych umówi się z Tobą na spotkanie w celu nawiązania połączenia. Stworzy specyficzne gniazdo światłowodowe bezpośrednio w Twoim domu lub lokalu biznesowym. Po zamontowaniu gniazda optycznego dostawca usług internetowych pomoże w uruchomieniu sprzętu (dekodera, komputera, telewizora itp.).

Dobrze wiedzieć ! Decydując się na subskrypcję, nie wahaj się sprawdzić u swojego dostawcy Internetu warunków technicznych i materiałowych wymaganych do ułatwienia interwencji techników. Tak długo, jak uruchomienie nowego sprzętu światłowodowego nie będzie działać, rozsądnie jest zachować poprzednie subskrypcje.

Czy muszę zmienić dostawcę usług internetowych (ISP), aby móc korzystać z łącza światłowodowego?

Nie, warunki wdrożenia sieci pozostawiają Ci ostateczny wybór usługodawcy.

Radzimy tylko sprawdzić, czy Twój ISP oferuje oferty „światłowodowe” i obsługuje Twoją okolicę z ulicznych szafek. Jeśli tak nie jest, nie będziesz mógł korzystać z bardzo dużej prędkości w domu, utrzymując tego samego dostawcę usług internetowych.

Budowa sieci światłowodowej

Myślę, że moja ulica/dzielnica została zapomniana przez budowniczego sieci światłowodowej.

Zgodnie z przepisami wszystkie adresy będą się kwalifikować. Ten ogólnopolski projekt oczywiście napotyka w trakcie swojego życia problemy techniczne i prawne, które operatorzy rozwiązują na bieżąco (aktualizacja niezidentyfikowanych lub źle zidentyfikowanych adresów).

W celu weryfikacji poprawności Twojego adresu zapraszamy do sprawdzenia jego obecności w Krajowej Bazie Adresowejadres.data.gouv.fr

W przypadku braku lub nieścisłości zapraszamy do kontaktu z urzędem miasta.

Mój sąsiad odmawia poprowadzenia kabla na swojej elewacji. Co mogę zrobić ?

Jeden z Twoich sąsiadów, kategorycznie odmawiając umieszczenia skrzynki przyłączeniowej lub okablowania na swojej elewacji, stanowi punkt blokujący uniemożliwiający kontynuację kwalifikowalności sąsiednich adresów lub ostateczne podłączenie Twojego adresu.

Spotkanie z takim sąsiadem to chyba najszybszy sposób na uzyskanie jego zgody.

Jeśli polubowne kroki nie powiodą się, poddaństwo

Twój sąsiad prawdopodobnie nie jest świadomy istnienia pierwszeństwa przejazdu nałożonego na jego mieszkanie zgodnie z artart. 48 CPCE art. 48 kodeksu pocztowego i łączności elektronicznej.

Służebność ta prawdopodobnie zostanie powtórzona na wniosek zarządcy infrastruktury przez gminę.

Mój dostawca usług internetowych wykrył problem z zatkanym przewodem pod autostradą. Powiedział mi, żebym skontaktował się z ratuszem lub MEL, aby przystąpić do naprawy.

Jeśli okładka służy tylko Twojemu adresowi, jest to Twój indywidualny dodatek. Sfinansowanie jego naprawy leży zatem w gestii właściciela, w tym za część pod przestrzeń publiczną dochodzącą do zakopanych prac technicznych, od których zależy Twój dom. ).

Mój dostawca usług internetowych mówi mi, że w skrzynce przyłączeniowej nie ma już miejsca / skrzynka przyłączeniowa jest uszkodzona i że musimy czekać. Od tego czasu żadnych wiadomości.

Twoim dostawcą usług internetowych jest firma, z którą wykupiłeś abonament. Dlatego jest on jedynym punktem kontaktowym w związku zakupu usług.

Do niego należy ustalenie przyczyny problemu, rozwiązanie go bezpośrednio, jeśli leży to w jego gestii lub poinformowanie operatora infrastruktury, właściciela sieci. Następnie operator komercyjny składa u niego bilet interwencyjny, co ponownie prowadzi do rozwiązania problemu.

W oczekiwaniu na informację zwrotną od dostawcy usług internetowych radzimy nie anulować subskrypcji, anulowanie to spowoduje zamknięcie biletu interwencyjnego. Wtedy trudność po prostu nie zostałaby rozwiązana.

Dostawcy usług internetowych informują następnie o rozwiązaniu problemu i przerywają połączenie. Nie mają jednak obowiązku przeprowadzenia ostatecznego podłączenia adresu.

Inne pytania

Mój adres jest prezentowany jako „możliwość podłączenia na żądanie”. Co to znaczy?

Ten szczególny status pozwala operatorowi infrastruktury nie kontynuować połączenia, dopóki nie pojawi się żądanie. Jest to uruchamiane, gdy użytkownik adresu chce zapisać się na ofertę światłowodową u komercyjnego operatora telekomunikacyjnego, który zwróci się do operatora infrastruktury o rozszerzenie sieci. Budowę kwalifikowalną, a więc ostatni odcinek mniej lub bardziej oddalony od lokalu mieszkalnego, należy wówczas zgodnie z przepisami przeprowadzić w ciągu sześciu miesięcy.

Twoim jedynym kontaktem jest twój operator komercyjny.

Czy historyczna sieć telefoniczna zniknie?

Budowana jest sieć światłowodowa. Ma zastąpić miedzianą sieć telefoniczną. Orange, właściciel historycznej sieci telekomunikacyjnej, opracował plan zamknięcia swojej miedzianej sieci telefonicznej, projekt, który potrwa od 2022 do 2030 roku.

Rzeczywiście, światłowód ma zastąpić tę sieć.

Ogólnopolska kampania informacyjna zostanie prawdopodobnie przeprowadzona wspólnie z władzami lokalnymi.

Do tego czasu sieć światłowodowa nadal się rozwija, aby osiągnąć całkowite pokrycie wszystkich adresów w kraju.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Wyatt Volkman LLD

Last Updated: 11/09/2023

Views: 6219

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Wyatt Volkman LLD

Birthday: 1992-02-16

Address: Suite 851 78549 Lubowitz Well, Wardside, TX 98080-8615

Phone: +67618977178100

Job: Manufacturing Director

Hobby: Running, Mountaineering, Inline skating, Writing, Baton twirling, Computer programming, Stone skipping

Introduction: My name is Wyatt Volkman LLD, I am a handsome, rich, comfortable, lively, zealous, graceful, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.